Jeżeli podejrzewamy u siebie, naszego dziecka lub swoich najbliższych ubytek słuchu, istnieje wiele metod diagnostyki niedosłuchu. Badania słuchu pozwolą dokładnie zdiagnozować problem.

Badanie słuchu — Audiometria tonalna i słowna

Audiometria, czyli badanie słuchu, nie jest obiektywną metodą oceny wartości progu słyszenia. Decydującą rolę odgrywa tutaj świadoma reakcja pacjenta na bodźce dźwiękowe, co wpływa na wiarygodność i dokładność wyników badania audiologicznego.

Audiometria należy do psychofizycznych metod diagnostycznych, a wśród nich najpopularniejsze są audiometria tonalna i audiometria słowna. Obie te metody pozwalają na dokładną ocenę zdolności słyszenia pacjenta. Dzięki badaniom słuchu możliwe jest szybkie zidentyfikowanie ewentualnych problemów ze słuchem i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.

W Krakowie istnieje wiele placówek medycznych, które oferują kompleksowe badania audiologiczne, w tym audiometrię tonalną i słowną. Dzięki wysokiej jakości sprzętu diagnostycznego oraz doświadczeniu specjalistów możliwe jest szybkie i skuteczne przeprowadzenie badania słuchu. Warto regularnie poddawać się tego rodzaju badaniom, aby monitorować stan swojego zdrowia słuchu i zapobiegać ewentualnym problemom w przyszłości.

Dlatego jeśli mieszkasz w Krakowie i zależy Ci na sprawdzeniu swojego słuchu, skorzystaj z usług specjalistów oferujących badania audiologiczne. Dzięki nim będziesz mógł skutecznie zadbać o swoje zdrowie słuchu i cieszyć się pełnią jego możliwości przez wiele lat.

Badanie słuchu — Tympanometria

Tympanometria jest badaniem podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Jest to badanie obiektywne, które dostarcza lekarzowi informacji o warunkach przewodzeniowych w uchu środkowym oraz pozwala na obiektywną ocenę funkcji trąbki słuchowej. Krzywe tympanometryczne wyznaczane są automatycznie za pomocą tympanometru.

Jeśli mieszkasz w Krakowie i szukasz profesjonalnego badania słuchu, warto skorzystać z usług specjalistów w gabinecie AurisMedic. Dzięki współczesnym urządzeniom oraz wysoko wykwalifikowanej kadrze lekarskiej, możesz mieć pewność, że Twoje zdrowie słuchu jest w dobrych rękach.

Dzięki tympanometrii możliwe jest szybkie i skuteczne sprawdzenie stanu zdrowia ucha, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń. Badanie to jest bezbolesne i szybkie, dlatego warto regularnie je wykonywać, zwłaszcza jeśli odczuwasz jakiekolwiek problemy ze słuchem. 

Badnie słuchu — Otoemisja

Otoemisja jest nieinwazyjną metodą badawczą, wykorzystywaną w diagnostyce audiologicznej do rejestracji otoemisji akustycznych. Polega ona na umieszczeniu monitorowej sondy w kanale ucha zewnętrznego, co pozwala na obiektywną ocenę sprawności mechanicznej receptora słuchu. To ważne narzędzie w badaniach słuchu, które nie jest jednak badaniem ilościowym stanu narządu słuchu.

Badania słuchu są kluczowe dla diagnozy różnych problemów ze słuchem. Otoemisja stanowi istotne uzupełnienie innych testów audiologicznych, pozwalając na dokładniejszą ocenę funkcji słuchu. Dzięki tej metodzie można szybko i skutecznie zidentyfikować problemy słuchowe oraz odpowiednio nimi zarządzać.

Dzięki otoemisji możliwe jest także monitorowanie postępów w leczeniu zaburzeń słuchu oraz ocena skuteczności różnych terapii. Jest to więc niezwykle przydatne narzędzie zarówno w diagnostyce, jak i w monitorowaniu postępów terapeutycznych.

Warto podkreślić, że otoemisja jest bezpieczną i komfortową procedurą, która może być przeprowadzana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dzięki niej można szybko uzyskać obiektywne informacje dotyczące funkcji słuchu, co jest kluczowe dla właściwej diagnozy i leczenia problemów ze słuchem.

 

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Możesz zarządzać swoimi preferencjami dotyczącymi wykorzystywania plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej.